Ekonomi

Avrupa’da otomotivde yıllık yükseliş trendi sürdü

Avrupa’da araba satışları, berbatlaşan ekonomik şartların alıcıları uzaklaştırmaya başladığına dair artan kaygılar karşın Ekim ayında arttı.

Avrupa Araba Üreticileri Birliği (ACEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni otomobil kayıtları Ekim ayında yüzde 14 artarak 910 bin 753 araca yükseldiğini kaydetti. Bölüm, arka arda 12 aylık düşüşün akabinde Ağustos ayında yükselişe geçmişti.

Araba üreticileri, yetersiz tedarik edilen yarı iletkenleri ve başka bileşenleri teminat altına alması ile pandemi periyoduna nazaran nispeten daha âlâ şartlarda üretim gerçekleştiriyor. Fakat bölgede artan güç krizinin de maliyetleri olumsuz etkilemesi öngörülüyor.

LMC Automotive analistleri geçen hafta yayımladıkları bir raporda, otomotiv bölümünde gelecek yıl bir ölçü güzelleşme olacağı varsayılsa bile, dalın pandemi öncesi olağan işletme hacminin “çok altında kalacağı” kaydedildi.

Bölgede hakim olan çift haneli enflasyon, Avrupa’daki ülkeleri çetin bir kışa hazırlıyor. Bölgenin en büyük iktisadı olan Almanya’nın daralması beklenirken, Fransa, İtalya ve İspanya ekonomisinin sınırlı büyüyebileceği tahmin ediliyor. Enflasyonun geçen ay 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı İngiltere’de otomobil satışları ise 1982’den bu yana en berbat performansını gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu