Haber

Van’da 2 gün süreyle gösteri yürüyüşü ve açık hava etkinlikleri yasaklandı

Van Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava mitinglerinin 2 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, Anayasa ve kanunlarda öngörülen fesih ve yasaklama kurallarını doğrudan ve açık bir şekilde oluşturan eylem ve saldırıların önlenmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi ve milli güvenliğin sağlanması, temel hak ve hürriyetler ile başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, genel düzenin devamını sağlamak ve şiddetin yayılmasını önlemek.

“Valilik ve Kaymakamlıkların uygun göreceği etkinlikler hariç, 11 Aralık tarihinden itibaren 12 Aralık dahil 2 gün süreyle geçerli 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kararları uyarınca yapılacak gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantıları” Van ili coğrafi sınırları içinde yer alan Valilikler, 2911 sayılı Kanunun ilgili kararlarına tabidir. Buna istinaden basın açıklamaları, oturma eylemleri ve anketler yapmak, çadır ve stant kurmak, imza kampanyaları düzenlemek, bildiri dağıtmak 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (a) ve (c) bentlerinde belirtilen tarihler arasında broşür ve el ilanı verilmesi yasaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu