Ekonomi

Küresel piyasalardaki ralliyi ‘teknoloji’ bozdu

Microsoft’un açıkladığı karamsar beklentilerin ardından küresel borsa endeksleri genel olarak düşüyor. Salı günü ABD’de S&P 500 yüzde 0,07 ve Nasdaq 100 yüzde 0,22 düştü. Vadeli işlemlerde yeni işlem gününde kayıplar daha keskin hissedildi.

Avrupa vadeli endeksleri de genel olarak düşüşte.

Asya’da Çin ve Hong Kong piyasaları yılbaşı kutlamaları nedeniyle kapalı kalırken, Japon Nikkei 225 kazandı.

Bloomberg Dolar Endeksi hafif düşüşte.

ABD’de teknoloji bilançoları

Microsoft Corp., bulut bilgi işlem sistemi Azure’daki gelir artışının bu çeyrekte düşeceğini tahmin etti. Şirketin CFO’su Amy Hood, gelir artışının yüzde 30’un üzerinde olduğu mali yılın ikinci çeyreğinin sonundan bu yana Azure satışlarının yüzde 4 veya 5 oranında yavaşlamasını beklediklerini açıkladı.

Bu açıklama öncesinde şirket, 31 Aralık’ta sona eren dönem için düzeltilmiş karının hisse başına 2,32 dolar olduğunu açıklamış ve satışları 52,7 milyar dolara yükselmişti.

Bloomberg anketinde beklenti sırasıyla 2,30 milyar dolar ve 52,9 milyar dolardı. Kur etkileri hariç tutulduğunda, Azure’un gelirlerinin çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde yüzde 38 arttığı belirtildi.

Bilançonun ardından yüzde 4’ün üzerinde değer kazanan Microsoft hisseleri, Azure beklentilerinin ortaya çıkmasının ardından faizlerine geri döndü.

Şirketin karamsar tahminleri, kurumsal müşterilerin harcamalarını frenlemeye devam ettiğini ortaya koydu. İkinci çeyrekte yüzde 2 ile 6 yılın en yavaş gelir artışını açıklayan Microsoft, geçtiğimiz hafta 10 bin çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Texas Instruments Inc., dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri. 2020’den bu yana ilk kez satışlarının düştüğünü açıkladı ve içinde bulunduğumuz çeyrek için pek de heyecan verici olmayan bir tablo çizdi. Şirket, ilk çeyrek gelirinin 4,17-4,53 milyar dolar arasında ve hisse başına kazancın 1,64-1,90 dolar arasında olacağını tahmin etti. Analist beklentileri sırasıyla 4,41 milyar dolar ve 1,86 dolardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu