Haber

Çin’de TÜFE Şubat’ta Yüzde 1 Arttı

PEKİN, 9 Mart (Xinhua) — Çin’in ana enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Şubat ayında bir yıl öncesine göre yüzde 1 arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, bu oran Ocak ayında kaydedilen yüzde 2,1’lik artışın altında kaldı. Aylık bazda tüketici fiyatları yüzde 0,5 gerileyerek bir önceki aya göre kaydedilen yüzde 0,8’lik artışı tersine çevirdi.

NBS istatistikçisi Dong Lijuan, ılımlı enflasyonun Ocak ayındaki Bahar Şenliği tatilinden sonra azalan piyasa talepleri ve bol miktarda mal arzından kaynaklandığını söyledi.

Ocak ayına kıyasla, gıda fiyatları, özellikle de temel gıda fiyatları olan domuz eti ve sebze fiyatları, genel fiyat düzeyinin düşmesinde önemli bir rol oynadı. Seyahat, sinema biletleri ve saç kesiminden yatılı bakıma kadar birçok hizmet için daha düşük maliyetler nedeniyle gıda dışı kalemlerin fiyatları da hafifçe düştü.

Dong, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE’nin Ocak ayındaki yüzde 1’e kıyasla Şubat ayında bir yıl öncesine göre yüzde 0,6 arttığını söyledi.

NBS’nin verilerine göre, işlerin fabrika çıkış maliyetlerini ölçen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,4 azalarak aylık bazda sabit kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu