Haber

Bulgaristan seçimlerinde Türkiye’de oy kullanacakların e-bildirge süreci 7 Mart’ta sona erecek.

Bulgaristan’da 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimler için yurt dışından ve Türkiye’den oy kullanacakların e-bildirge süreci 7 Mart’ta sona erecek.

Türkiye ve Bulgaristan dışında ikamet eden ve oy kullanmak isteyen Bulgar vatandaşları için e-bildirge işlemi 7 Mart 24.00’e kadar yapılabilecek.

E-bildirge başvurusunda bulunmak isteyenler, “https://www.cik.bg/bg/ns02.04.2023/zayavlenie” bağlantısı üzerinden sandık ve seçmen listesi kayıtlarını oluşturabilir.

Bulgaristan’da 2 Nisan’da erken genel seçim yapılacak

Bulgaristan’da 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimler için bir ay sürecek kampanya bugün başladı.

Ömrü sadece 3,5 ay gibi kısa olan 48’inci parlamentonun hükümeti kuramaması nedeniyle Bulgaristan’da vatandaşlar son 2,5 yılda 5’inci kez sandık başına gidecek. Erken genel seçimlere 21 siyasi parti ve koalisyon katılacak.

Siyasi partiler aday listelerini Merkez Seçim Komisyonu’na kaydettirdiler. Böylece 21 parti ve koalisyonun pusula numaraları belirlendi.

MRF partisi 13 numaralı pusula ile birleşiyor

Üyelerinin çoğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) 13 numaralı partisi; Eski komünist parti çizgisinde siyaset yürüten Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), seçim yarışına 1 numaralı oyla katılacak.

eski başbakanlardan biri olan Boyko Borisov liderliğindeki Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) 2 numaralı partisi; Demokratik Bulgaristan-Değişimi Koru (DB-PP) koalisyonu da 12’nci sandıkla seçime gidecek.

Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan Bulgar vatandaşları seçimlerde oy kullanabilecek.

haberguzelyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu